Mesečni arhiv: april 2024

Objava dejavnosti tega šolskega leta na šolskem panoju

Na šoli smo konec aprila pripravili pano z vsemi dejavnostmi, ki so potekale v tem šolskem letu na naši šoli. Največji del panoja smo namenili mobilnosti učencev na Madžarsko in v Španijo. Sedaj bodo na šoli do konca leta potekale evalvacije vseh mobilnosti, merili bomo rezultate in morebitne učinke letošnjih mobilnosti in pripravljali načrt za prihodnje šolsko leto.

Mobilnost učencev: Španija – Los Barrios 14. 4. – 20. 4. 2024

V nedeljo, 14. 4. 2024, se je 10 devetošolcev OŠ Franja Malgaja Šentjur skupaj s 6 devetošolci OŠ Savsko naselje Ljubljana podalo skupaj z učitelji spremljevalci na dolgo pot proti jugu Iberskega polotoka v mesto Los Barrios. Los Barrios leži v pokrajini Andaluziji, ki je kar več kot 4-krat večja po površini od Slovenije. Po dvanajstih urah potovanja so srečno prispeli na cilj in se nastanili pri družinah gostiteljicah. V prihajajočem tednu jih čaka veliko novih dogodivščin, spoznali bodo šolo IES Carlos Cano, prisotni bodo pri učnih urah, ogledali si bodo glavno mesto Andaluzije Sevillo, raziskovali naravne parke v okolici in poglobili svoja prijateljstva s Španci, ki so jih gostili v Šentjurju v februarju.

1. dan mobilnosti

Učenci so prvo noč prespali pri družinah gostiteljicah. Po španskem zajtrku so se odpravili v šolo, kjer so jih sprejeli ravnateljica, koordinator mobilnosti in učenci ter učitelji šole. Dopoldne so bili prisotni pri pouku, spoznali so, kako poteka dopoldne pri njih in primerjali razlike s slovensko šolo.

Popoldne so si ogledali okolico Los Barriosam zvečer pa uživali v večerji na plaži. Dan je minil kot bi mignil in tukaj se že skoraj počutimo kot doma.

2. dan mobilnosti

V torek, 16.4. smo dnevne aktivnosti pričeli ob 8.30, ko nas je pred šolo čakal avtobus in nas popeljal v smeri la playa Bolonia. Bolonia je več kot plaža; to je veličastna pokrajina, polna skoraj nedotaknjene narave, drobnega belega peska, kristalno čiste vode in zelo prijetnega morskega vetriča. To je zelo čista plaža in njena voda je najbolj prozorna na tem območju. Tisti, ki smo ga imeli čast obiskati razumemo, da gre za edinstveno naravno okolje, ki ga spoštujejo tako domačini kot tudi obiskovalci. Plaža je dolga 8 kilometrov in je po velikosti sipin druga največja v Evropi.

Nahaja se na zahodni strani obale in velja za naravno dediščino. Sipine se premikajo zaradi delovanja vetrov. Največja la Dune je visoka več kot 30 metrov  in ima to posebnost, da nenehno raste zaradi vzhodnega vetra, ki je zelo močan in pogost. Bolonia je obmorska vas in plaža v občini Tarifa v provinci Cadiz v južni Španiji. Nahaja se na obali Atlantskega oceana. Plaža in zaliv sta znana tudi kot Playa de Bolonia. Po vragolijah na sipinah in kopanju v oceanu,  ki je imel 15 stopinj Celzija, je sledilo kosilo na Chiringuita La Duna ( beach bar Sipine), nato pa smo si ogledali ruševine rimskega mesta Baelo Claudia, ki  se nahajajo v bližini plaže in veljajo za najbolj popolne ruševine rimskega mesta, ki so jih doslej odkrili v Španiji. 

Pesek je čist in plaža ogromna – ozadje sipin je spektakularno!
Lahko se povzpnete na sipine in uživate v čudovitem razgledu na plažo.

3. dan mobilnosti

Dan smo pričeli s tradicionalnim zajtrkom –  churrosi in vročo čokolado. Španski zajtrk nam je dal moči za fitness na prostem. V šoli so nas španski prijatelji razveselili s showom Tu cara me suena, nadaljevali pa smo z ogledom mestnega jedra, deželne hiše, muzeja.

Casa de los Urrutia velja za eno od edinstvenih zgradb Los Barriosa. Gre za veličasten dvorec iz 18. stoletja in je hkrati zadnja ohranjena tovrstna zgradba.  Ljudsko izročilo pravi, da so ga zgradili isti zidarji, ki so zgradili cerkev in župnišče Isidro Labrador San Isidro Labradoin ter da je služil kot bivališče  in sedež vojaških oblasti, ustanovljenih v mestu med velikim obleganjem Gibraltarja. Rečeno je tudi, da je imel general Severiano Martínez Anido tam pripravljalni sestanek za državni udar septembra 1923, ki je pripeljal do diktature generala Prima de Rivera. Nahaja se na trgu Plaza de la Iglesia, prav tako kakor mestna hiša, kjer nas je sprejel občinski predstavnik za izobraževanje in šport.

Popoldne smo spet preživeli v športnem duhu, saj smo se v naravnem parku Palmones preizkusili v vožnji s kajaki, kanuji in supi ob tem pa uživali v panoramskem pogledu na Gibraltar.

Večer smo zaključili v družabnem vzdušju, kot se za Španijo spodobi. Nekateri z ogledom nogometne tekme, spet drugi s športnimi aktivnostmi kot so bowling, trampolin, biljard….

¡Saludos de España!

4. dan mobilnosti

V četrtek, 18.4. smo se ob 8.30 uri z avtobusom odpeljali proti Sevilli. Sevilja (špansko Sevilla) je kulturno in finančno središče južne Španije in središče province Sevilja. Je glavno mesto pokrajine Andaluzije in hkrati četrto največje metropolitansko območje v Španiji.


Ta dan smo si najprej ogledali staro mestno jedro, kjer smo občudovali arhitekturo, konje in kočije, ki so pod vodstvom fijakerjev prevažali turiste ter katedralo. Stolnica Svete Marije, špansko: Catedral de Santa María de la Sede, je bolj znana kot stolnica v Sevilji. Je največja gotska stolnica in tretja največja cerkev na svetu. Je tudi največja stolnica na svetu, ker obe večji cerkvi, Basílica do Santuário Nacional de Nossa Senhora Aparecida (Brazilija) in bazilika svetega Petra, nista sedeža škofa. Leta 1987 je bila vpisana na UNESCO-v seznam svetovne dediščine, skupaj s kompleksom palače Alcázar in zgradbo velja za drugo največjo v Evropi.
Sledilo je kosilo, po kosilu pa nas je pot vodila do Plaza de España.
Plaza de España (Španski trg), uokvirjen v park María Luisa , je zasnoval veliki seviljski arhitekt Aníbal González kot simbolični prostor za Ibero-ameriško razstavo leta 1929. Njegova oblika je simbol objema med starodavno metropolo in njenih kolonij. Poleg tega stavba, ki meji nanj, gleda proti Guadalquivirju, kraju, od koder se začne potovanje v Ameriko. Njegove dimenzije so razkošne. Ima skupno površino 50.000 kvadratnih metrov, zaradi česar je nedvomno najbolj impresiven trg v Španiji. Po celotnem obodu trga se razteza 515 metrov dolg kanal, ki ga lahko raziščete na ladjici.
Štirje čudoviti mostovi, ki prečkajo kanal, predstavljajo starodavna kraljestva Španije. Glavne znamenitosti trga so polkrožno jezero, stolpa dvojčka, klopi, na katerih se skozi ploščice prikaže 49 španskih provinc, in čudovit kasetiran strop.


Dan smo zaključili z odhodom proti Los Barriosu, kjer so se naši učenci še zadnji večer družilii s svojimi španskimi prijatelji.

5. dan mobilnosti

V petek, 19.4. smo predstavniki OŠ Franja Malgaja sklenili obisk  pri naših španskih prijateljih v Los Barriosu. Težko smo se poslovili, saj so tako otroci, kot tudi učiteljici stkali prijateljstva z zelo prijaznimi ljudmi, ki so nas sprejeli toplo in odprtih src, kot to znajo edino Španci.

Slovesu na šoli Ies Carlos Cano je sledilo potovanje v Málago. Málaga je obmorsko mesto na jugu Španije in hkrati pristanišče, ki se nahaja v avtonomni skupnosti Andaluzija na obali Sredozemskega morja z več kot pol milijona prebivalci. Po velikosti se uvršča na drugo mesto v regiji (za Sevillo) in na šesto mesto v Španiji. Málago so ustanovili Feničani, od katerih se je obdržalo tudi ime. Malaka pomeni sol v Feničanskem jeziku.

S svojo čudovito obalo ob Sredozemskem morju, bogato zgodovino in sončnim podnebjem nas je naravnost navdušila. Málaga je tudi rojstno mesto slavnega slikarja Pabla Picassa in ponuja raznoliko kulturno dediščino, od antičnih spomenikov do modernih muzejev. Za ogled Picassovega muzeja veljajo strogi varnostni ukrepi. V vsakem prostoru stoji varnostnik ali varnostnica in v primeru, da se kakšen radovednež preveč približa sliki, ga le ta opozori, da mora dlje od slike. Razumljivo, ker gre vendarle za originale. Malaga ima veliko znamenitosti, ki jih je nemogoče obdelati v enem tednu, kaj šele dnevu, ki smo ga imeli na voljo mi. Če je na voljo le en dan, je morda najbolj zanimivo obiskati Picassov muzej. Tako smo se odločili mi. Navidezno naivnost  umetnin velikana perspektive nam je razsvetlila vodnica v muzeju Pabla Picassa.

Med kulturnim znamenitostmi, ki smo jih videli le od zunaj sodi tudi Alcazaba v Málagi, ki je ena izmed najbolj priljubljenih znamenitosti tukaj. Ta starodavni grad v mavrskem slogu je bil nekdaj najpomembnejša trdnjava v kraljevini Granada in še danes predstavlja izjemno priljubljeno turistično atrakcijo. Grad sega v 11. stoletje in je zgrajen na ostankih rimske arhitekture. Skozi leta je bilo izvedenih več obnovitvenih del, večina trdnjave, ki jo lahko vidimo danes, pa je iz 13. stoletja. Prvotna struktura je vključevala tri obroče obrambnih zidov in 110 glavnih stolpov.

Stolnica v Málagi je renesančna cerkev v mestu. Zgrajena je bila med letoma 1528 in 1782, po načrtih Diega de Siloe. Stolnica ima svoje vrtove in lepo dvorišče s pomarančami.

Staro mestno jedro je labirint mnogih trgov in ulic za pešce iz srednjega veka, ki se ovijajo okoli katedrale. Številne ulice imajo očarljive trgovine, prijetne kavarne in osupljive bare s tapasi. Čarobno obmorsko mesto ob Sredozemskem morju, ne le navdušuje s sončnimi plažami in kulturnimi znamenitostmi, temveč tudi s svojo edinstveno kulinarično ponudbo. Malaga ponuja nepozabno gastronomsko doživetje, ki razkriva bogastvo okusov tega čarobnega španskega mesta. Tukaj smo si privoščili najboljši sladoled ever.

Ta slika ima prazen atribut alt; ime datoteke je Slika6.jpg

Dan smo sklenili v hostlu Toc, kjer smo prespali. Naslednje jutro je sledil odhod do letališča in slednjič še let domov. Vtisi so nepozabni in hvaležni smo za izkušnje, ki so nas obogatile ter medsebojno povezale.

Še zadnja slika učencev ob prihodu na letališče v Zagrebu, ki so skupaj preživeli teden v Los Barriosu – OŠ Franja Malgaja in OŠ Savsko naselje Ljubljana

Madrid, 1. dan, 7. 4. 2024

Učiteljici Katja in Mateja sta včeraj srečno prispeli v glavno mesto Španije, Madrid. Vikend sta izkoristili za ogled nekaterih znamenitosti in spoznavanje španske kulture. Nedeljo sta preživeli v dobri družbi učiteljic Marie, Marte, Emi in Julie.

Jutri se odpravljata na šolo CEIP La Escuela, kjer poleg rednega programa izvajajo tudi program za učence s posebnimi potrebami. 

Več o delu na šoli pa bosta poročali v naslednjih dneh.

2. dan

Učiteljici sta dan aktivno preživeli na šoli. Po ogledu šole sta spoznavali pouk angleščine in robotike. Učenci in učitelji so ju lepo sprejeli in vključili v pouk. Opazili sta, da so učenci pri pouku zelo aktivni in radovedni. 

Popoldan sta preživeli v družbi umetniških del znanih umetnikov, kot so: Picasso, Goya, Rubens, Raphael …

Več o njunem dnevu pa si lahko ogledate na ujetih utrinkih.

3. dan

Danes sta učiteljici ponovno opazovali kako poteka pouk v Španiji. Prisotni sta bili pri pouku športa, naravoslovja in angleščine. Najbolj jima je pritegnilo pozornost medpredmetno povezovanje, ki je bilo prisotno pri vsaki učni uri. 

Zanimivo je tudi, da učenci že v 1. razredu spoznavajo in pišejo pisane črke. Učenci kljub višjim standardom znanja uspešno opravljajo šolske obveznosti. 

Učiteljici sta ponovno po pouku čas namenili spoznavanju španske kulture in zgodovine. Obiskali sta kraljevo palačo in tempelj Debod.

Poglejte si fotografije, ki sta jih poslali.

4. dan

Sledenje na delovnem mestu v Madridu se počasi bliža h koncu. Učiteljici sta dan ponovno preživeli v razredih. CEIP La Escuela zajema razrede od 1. do 6. razreda osnovne šole in vrtec.

 Opazili sta, da z opismenjevanjem začnejo že pri 3. letih. Poudarek v vrtcih je tudi na razvijanju motoričnih veščin in spretnosti. V vrtcih je normativ 20 učencev na skupino, v razredu pa je lahko največ 25 učencev. 

Učenci jedo malico in preživljajo odmore na šolskem igrišču. 

Ker učiteljici poučujeta v prilagojenem programu z nižjim izobrazbenim standardom, ju je zanimalo kako poteka delo z učenci s posebnimi potrebami v Španiji. Obiskali sta “Dragon class”, kjer učenci v manjših skupinah premagujejo primanjkljaje na učnih področjih. V Španiji za te učence nimajo organiziranih prilagojenih programov, ampak so vključeni v redni program. Ogledali sta si tudi različne didaktične pripomočke, ki jih učiteljice za delo s temi učenci uporabljajo pri pouku.

Učenci so se zelo razveselili slovenskih sladkarij, ki sta jih učiteljici razdelili ob koncu šolske ure.

Več utrinkov si lahko ogledate v galeriji spodaj.

5. dan

Hola!

Zadnji dan sta učiteljici ponovno preživeli v razredu. Za učence sta pripravili predstavitev Slovenije in naše šole. Ob koncu predstavitve sta učencem razdelili bonbone in pijačo Cedevito.

Ob koncu šolskega dne sta učiteljici dali darili ravnateljici in koordinatorici Erasmus projekta. 

Še zadnjič sta se z njimi srečali na večerjo ob tradicionalnih španskih jedeh.

Kmalu se bodo spet srečali, saj naslednje leto prihajajo na našo šolo.

Adios!

Erasmus+ obisk iz Madžarske v tednu od 2. 4. – 6. 4. 2024

Torek, 1. dan

Naši gostje so srečno prispeli iz Madžarske. Po večurni vožnji z vlakom so popoldne preživeli z družinami, učiteljice pa smo odpeljali na kratko ekskurzijo v Olimje, kjer smo si ogledali samostan, zeliščni vrt, čokoladnico in nahranile jelene na Jelenovem grebenu. 

Sreda, 2.dan

Z našimi gosti smo se odpravili v Ljubljano, si ogledali mestne znamenitosti, obiskali Muzej iluzij in se povzpeli na grad. Preživeli smo lep pomladni dan v naši prestolnici.

Četrtek, 3.dan

Danes smo se srečali v šoli, spoznavali pouk in nove sošolce, ter sodelovali pri pouku. Popoldne smo preživeli na šolske plesu, kjer smo spoznavali slovensko in madžarsko glasbo.

Petek, 4.dan

Po pouku smo se odpravili v Zgornji trg in si ogledali Rifniški muzej in Ipavčevo hišo. Po kosilu pa smo se odpravili na vrh Resevne, se povzpeli na stolp in ujeli zadnji razgled na Šentjur. Ob odličnem štrudlju smo podelili priznanja in medalje za sodelovanje v Erasmus projektu.

Sobota, 5.dan

Time to say Goodbye to our new friends from Hungary.💚🤍❤️